Vladimir Iljič Lenin
 
 
No information given.
Currently Offline
JuldaLavickyy 16 Mar @ 7:15am 
Rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom) může vzniknout, když se buňky střevní sliznice začnou nekontrolovaně dělit. Zpočátku se tvoří převážně nezhoubné výrůstky, tzv. střevní polypy. Ty pomalu rostou, časem se mohou stát zhoubnými a jsou předstupněm asi 90 % případů kolorektálního karcinomu. Změna střevního polypu v karcinom může trvat přibližně 10 až 15 let. Riziko vzniku kolorektálního karcinomu může zvyšovat několik faktorů, z nichž některé lze významně ovlivnit dodržováním zásad zdravějšího životního stylu. Zhoubné nádory tlustého střeva rostou pomalu, proto jsou varovné signály často zaznamenány až v pokročilém stadiu onemocnění.

Rizikové faktory
Bylo prokázáno, že riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku zvyšují některé faktory. Jsou to zejména:
JuldaLavickyy 16 Mar @ 7:14am 
Střevní polypy (adenomy): Tyto nezhoubné (benigní) výrůstky s hladkým povrchem, které se občas objeví ve střevní sliznici, pomalu rostou a časem se mohou stát zhoubnými (maligními). Střevní polypy jsou ve většině případů předstupněm kolorektálního karcinomu. Protože nelze předem určit, který polyp se později vyvine ve zhoubný nádor, lékař během kolonoskopického vyšetření každý nalezený polyp odstraní.
JuldaLavickyy 16 Mar @ 7:14am 
Genetická predispozice: Riziko vzniku kolorektálního karcinomu se zvyšuje, pokud se toto onemocnění – nebo střevní polypy – vyskytlo u příbuzných prvního stupně (otec, matka, sourozenci).
Na genetickou predispozici může poukazovat i zvýšený výskyt jiných zhoubných nádorů (zejména dělohy, tenkého střeva, ledvinné pánvičky nebo močovodu) u nejbližších příbuzných, tzv. Lynchův syndrom.
Děloha (lat. uterus) je součástí ženského reprodukčního systému. Děloha je svalnatý hruškovitý orgán o délce asi 8 až 10 centimetrů,…
JuldaLavickyy 16 Mar @ 7:14am 
Nadváha.
Kouření.
Nedostatek pohybu.
Výživa a alkohol: Rakovina tlustého střeva a konečníku se vyskytuje výrazně častěji v zemích s vysokou životní úrovní než v rozvojových zemích. Důležitou roli při vzniku tohoto zhoubného nádoru proto pravděpodobně hrají stravovací návyky. Strava s vysokým obsahem kalorií, tuků a bílkovin – zvláště pak konzumace masných výrobků – a pravidelná konzumace alkoholu zvyšují tvorbu rakovinotvorných látek, tzv. karcinogenů. Pokud je strava navíc chudá na vlákninu, zbytky potravy přetrvávají v tlustém střevě déle, karcinogeny v ní obsažené působí déle na střevní sliznici, a tím ji i více poškozují.
Idiopatické střevní záněty, především ulcerózní kolitida a Crohnova choroba, které postihují tračník.
Věk: Riziko vzniku kolorektálního karcinomu se s rostoucím věkem neustále zvyšuje. Přibližně 90 % pacientů je starších 55 let
JuldaLavickyy 16 Mar @ 7:14am 
Příznaky
Kolorektální karcinom se často vyvíjí celou řadu let, aniž by pacient zaznamenal jakékoli příznaky. Typické příznaky chybí zejména v počátečních stadiích onemocnění.
JuldaLavickyy 16 Mar @ 7:13am 
Na rakovinu tlustého střeva a konečníku mohou poukazovat mimo jiné následující příznaky:

hlen a/nebo krev na stolici nebo uvnitř stolice,
tmavá nebo černá stolice,
opakované střevní křeče a bolesti břicha,
zapáchající stolice,
nepravidelnost stolice (např. střídání průjmu a zácpy),
nápadně úzká stolice (někdy označovaná jako „stužkovitá“ stolice),
časté vyprazdňování stolice,
nutkání na stolici, avšak bez vyprazdňování,
silné nadýmání, někdy s nechtěným vyprazdňováním stolice nebo hlenu,
pocit plnosti,
ztráta chuti k jídlu,
nevysvětlitelný úbytek hmotnosti,
bledost a anemie,
apatičnost a únava.