38 people found this review helpful
4
2
4
Recommended
0.0 hrs last two weeks / 171.1 hrs on record (91.2 hrs at review time)
Posted: 13 Oct, 2020 @ 8:59pm
Updated: 16 Dec, 2020 @ 3:37am

Złoto przyjaźni. – czyli Persona 4 Golden

Zaczynamy grę od małego wprowadzenia.
Wcielamy się w charyzmatycznego ucznia z wymiany, który przeprowadza się na rok do wsi Inaba. Na samym początku poznajemy naszego wujka – Ryotaro Dojima – oraz młodszą kuzynkę - Nanako Dojima. Po krótkim wstępie, zapoznaniu się z otoczeniem, wrzucani jesteśmy do szkoły gdzie jesteśmy zapoznani z uczniami tutejszej szkoły - Yasogami High School. Na początku poznajemy Yosuke, Chie oraz Yukiko, po chwili zakończenia lekcji uzyskujemy informację o tajemniczym “Midnight Channel”, który ponoć przewiduje naszą bratnią duszę. Niedługo po tym, wydarza się wypadek. Reporterka zostaje zamordowana, a ciekawość (co za tym idzie, podejrzenia) bohaterów sugeruje, że śmierć nie była przypadkowa, i wiąże się z tajemniczym kanałem. Po tym są wciągnięci w wir wydarzeń który prowadzi często do tajemniczych i niewiarygodnych śledztw, porwań i morderstw. Ale dość już o fabule bo dalej to tylko spoilery.

Aktywności
W szkole zaimplementowano wiele urozmaiceń - od spotkań ze znajomymi, odpowiedzi na pytania nauczycieli, testy, rozmowy pomiędzy lekcjami - co wszystko przekłada się na podbijanie statystyk protagonisty lub tworzeniu z innymi tzw. “Social Link’ów”, ale o tym za chwilę. Nasz bohater może poza szkołą spędzić czas na dworzu - szwędając się ze znajomymi, kupując rzeczy, pomagać i wykonywać zadania dla różnych ludzi napotkanych po drodze, rozmawiać z mieszkańcami, itd. Wieczorami zaś możemy wychodzić do pracy na pół etatu (dzięki której zarabiamy, i zależnie od pracy - tworzymy Social Link'i), jak również o ile będzie to możliwe, porozmawiać ze znajomymi. Gra zawiera ogrom aktywności, które są ważne dla ciągłego progresu naszego protagonisty, jak i ułatwienia samej rozgrywki. Dla przykładu: jeżeli będziemy odpowiadać poprawnie na pytania nauczycieli, powiększymy wiedzę, czy nawet ekspresję. Wiedza jest natomiast przydatna podczas testów śród-okresowych, a jeżeli spamiętamy odpowiedzi do pytań które zostały zadane wcześniej podczas lekcji, to powiększymy szansę na poprawne zdanie egzaminu, gdyż testy głównie zawierają pytania z poprzednich lekcji. Jakie są z tego plusy? A no, dzięki byciu prymusem jesteśmy bardziej lubiani, oraz dostajemy niemałe profity od naszego opiekuna. Oczywiście to tylko jedna z aktywności, są jeszcze wybory podczas rozmów które zależne są od naszego poziomu odwagi, czy już wyżej wymienionej wiedzy. Tak więc aktywności w grze są bardzo ważne, jak i również idealnie wkomponowane w całość rozgrywki.

Social Link
Teraz przejdźmy do “Social Link’ów”. To w skrócie spędzanie czasu z ludzmi, dzięki którym zwiększamy ich poziom. Każdy Social Link reprezentuje jedną z Arcana, które umożliwiają na lepszą fuzję naszych Person oraz po osiągnięciu maksymalnego poziomu, odblokowujemy u danej Arcany (inaczej - postaci z którą mamy Social Link) “końcową” formę Persony.

Walka oraz świat w TV
Po dodatkowych, i jakże ważnych aktywnościach w grze, skupmy się na "alternatywnym wymiarze". Po tym jak protagonista zauważa, że potrafi wejść do telewizora, opowiada o tym znajomym, którzy jak można się spodziewać, nie wierzą mu. Kiedy zaś już idziemy do Junes (centrum handlowe w Inabie), dokładniej na dział elektroniki, ku niedowierzaniu wchodzimy do telewizora z resztą znajomych. Walka w Personie sprowadza się do dosyć prostej turowej mechaniki, wykorzystujemy umiejętności naszych Person, walczymy zakupionymi/posiadanymi brońmi, oraz zależnie do tego jak podejdziemy do przeciwnika, będziemy mieli przewagę w walce i vice versa. Podstawowi przeciwnicy to tzw. Cienie (z ang. Shadow). Każdy z tych stworów, jest odzwierciedleniem dogłębnych uczuć ludzi. Jednak pewne Cienie odzwierciedlają uczucia głównych bohaterów, wrzuconych do tegoż świata przez porwania. Każdy z nich posiada własny loch, ukryte problemy które trzymał w sobie, a nie potrafił ich pogodzić w samym sobie, a więc aby przejść daną strefę trzeba przejść przez wiele pięter do bossa.

System społeczny
Motywem przewodnim Persony jest system społeczny. A dokładniej rozmowy, poznawanie ludzi, ewentualnie wchodzenie w związek z dziewczyną. Wszystko to ukazuje nam historie, zmagania bohaterów gry, z którymi najczęściej nie potrafią sobie poradzić. Pomimo podobnych losów, czy nawet ciągłej dobroci, każdy ma swoją drugą twarz, z odmiennym doświadczeniem. Jako protagonista możemy podjąć się rozmowy, czy nawet pomocy, dzięki czemu nie tylko poznamy bohaterów gry, ale i ulepszymy Social Link’i z postaciami które owe posiadają.

Gra zaskakuje pomysłowością, i w przeciwieństwie do poprzedniczki, jest bardziej dorosła w swoim przekazie. Niekiedy bywają momenty depresyjne, a niekiedy te które potrafią umilć nam dzień. Na pewno nie jest to prosta gra fabularnie, trzeba znać język angielski z góry zaznaczam aby jakkolwiek dobrze zrozumieć grę. Nie wszystko mamy podane też na tacy, musimy sami główkować nad zagadkami, i pracować nad tym aby niczego nam nie brakowało.

Implementacja Visual Novel z RPG
Gra również wykorzystuje elementy Visual Novel, jest bardzo dużo tekstów do odsłuchania/odczytania przy poznawaniu historii. Gra nadaje się do kilkugodzinnych posiedzeń, niżeli paruminutowych. Dlaczego? Głównie właśnie przez wyżej wymienione dialogi, oraz zapisy w specjalnych miejscach. Również ścieżka dźwiękowa ma pewne podobieństwa do VN, choć to już zależy jak na to spojrzeć. Soundtrack jest genialny. Enigmatyczne kawałki, dramatyczne przejścia czy nawet radosna muzyka ma swoje zastosowanie w odpowiednich momentach, co sprowadza się do idealnej wręcz narracji otoczenia, jak i danej sytuacji.

Grafika
Odnośnie grafiki, to moim zdaniem nie powinno się wiele wymagać po porcie z PSVity. Więc osobiście, pomijam tę kwestię bo dla mnie jest przyzwoita. Dodam, że do tego momentu nie uświadczyłem ani jednego buga czy glitch’y, jedynie gra raz spowolniła kiedy to Yosuke wywalił się na rowerze. Tak to wydajnościowo jest bardzo dobrze.

Monolog końcowy
Persona 4 to świetna gra, a w wersji Golden, to wręcz tzw. “must have” dla fanów jRPG. Oczywiście nie oznacza to, że gra nie jest dla pozostałych - wręcz przeciwnie. Poprawia toporność i rozgrywkę czwartej części na te z Persony 3 FES i Portable, dzięki czemu gra się niebywale wygodnie jak na turową walkę. Fabuła jest spójna i bardzo dobrze napisana, co zasługuje na nie małą pochwałę. Jedynym mankamentem tejże produkcji, jest średnio przystosowane granie na klawiaturze, polecam grać na padzie zdecydowanie.

https://steamproxy.net/steamstore/app/1113000

Subiektywnie uważam, za jedną z najlepszych gier w jakie dotychczas grałem.
9+/10


I pamiętajcie o Nanako zawsze. Ale to zawsze.

❤🎵 Everyday's Great At Your Junes! 🎵❤
Was this review helpful? Yes No Funny Award
4 Comments
carticlown 19 Oct, 2020 @ 10:01am 
SMT to wiadomo, a tym bardziej dla mnie Nocturne <3
erebeuzet 19 Oct, 2020 @ 7:31am 
polecam gry z poza persony w uniwersum Shin Megan Tensei. W devil summoner itp dopiero jest dojrzałość i depresja. Pozdrawiam. Super recenzja
carticlown 15 Oct, 2020 @ 3:38pm 
Wielkie dzięki :p4g_smiling:
chałupa 15 Oct, 2020 @ 3:37pm 
Gry raczej nie kupie, ale rozpisałeś się w huuuuuuj, i pewnie gdybym miał ją kupić ta recenzja by zadecydowała o tym czy kupie. Masz nagrodę :2016trophy: :steamhappy: