DARK SOULS™: Prepare To Die Edition

DARK SOULS™: Prepare To Die Edition

Not enough ratings
Začínáme s Dark Souls - Multiplayer
By morchaint snot
Návod k mírně kryptickému multiplayeru. Popis toho, jak multiplayer teoreticky funguje, popis jednotlivých metod jak kooperace tak invazí.
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
Upozornění
Tento návod je mírně zastaralý

Od doby, co jsem návod napsal se změnilo pár věcí. Po spuštění DS3 došlo k pořádnému utlumení serverů DS1 a hlavně vyšel fanouškovský DSCM (Dark Souls Connectivity Mod) který většinu problému s multiplayerem opravuje.

Opravil jsem, co už není aktuální a přidal sekci o DSCM
Úvod
Jako by Dark Souls už samo o sobě nebylo dost těžké, tak multiplayer na vás nastraží dalších pár nástrah. Část z nich je zaviněná ne příliš povedeným portem, část z nich je danná tím, že Dark Souls je z podstaty dost kriptická hra.

Co je cílem tohoto návodu
Cílem tohoto návodu je pomoci pochopit jak multiplayer v této hře funguje a jak se zařídit, aby byl pokud možno bez poruch.

Tento návod by měl obsáhnout:
  • Watchdog a nastavení Download regionu
  • Obecné požadavky a Soul Level
  • Coop a s ním spojené covenanty
  • Pvp a covenanty na něj zaměřené
  • Speciální covenanty a jejich styl multiplayeru
  • Na závěr pár zajímavostí
  • TL;DR

Už z podstaty popisované věci bude tenhle návod obsahovat drobné SPOILERY, budu se snažit, aby byly co nejmenší.

Pro snazší orientaci v jiných návodech, wiki nebo jinde budu většinu názvů předmětů nebo i jiného uvádět v angličtině. Za prvé zní překlady někdy divně a zadruhé bude jasné o čem mluvím.
Teorie, Download region a Watchdog
IP Pool
Multiplayer v Dark Souls funguje peer-to peer. Nejste tedy připojeni na server ale připojujete se přímo ke konkrétnímu hráči (nebo on k vám).
Už ve chvíli kdy zapnete hru, se začne na pozadí vytvářet tzv "ip pool". Jde v zásadě o to, že si hra vytvoří seznam několika ip adres právě hrajících hráčů. Každý z těchto hráčů ve vašem listu má zároveň svůj vlastní list a tímto způsobem jsou spolu propojeni všichni hráči.
Když tedy například položíte znamení, ukáže se nejprve lidem ve vašem listu, poté lidem v jejich listu a exponenciálně dále. Budování ip poolu probíhá na pozadí od spuštění hry ať již jste v menu, nebo ve hře. Nezáleží na vašem levelu ani na lokalitě ve hře, ve které se právě nacházíte. Ip adresy se hledají a přidávají každých pár sekund až několik minut a tak dosažení maximálního ip poolu může zabrat několik minut (obvykle 10-15). Velikost ip poolu je vyjádřena počtem nodů (o co jde je popsáno níže, viz Watchdog)
Pramení z toho několik problémů. Pokud máte ve svém ip poolu jen pár lidí, veškeré invadování, summon apod je pomalejší. Navíc, protože multiplayer neprobíhá na serveru ale přímo u hráčů, je těžké uhlídat cheatery a hackery.



Download region
Ještě pod GfWL měla hra region lock, mohli jste tedy hrát s lidmi jen ve svém regionu. Po přechodu na steam byl tento lock zrušen. Ip pool by se měl tvořit nezávisle na vašem regionu ale ze zkušenosti můžu říct, že ve stejném regionu se hra připojuje daleko rychleji (v řádu vteřin), než když máte odlišný region (klidně půl hodiny, nebo nikdy). Pokud máte tedy problémy s multiplayerem nebo dosáhnout 20 nodů, můžete region změnit. To samé platí, když chcete hrát s někým známým. Pokud si nastavíte stejný region, usnadní a zrychlí vám to spojení. Není to nutné ale občas to velmi pomůže.

Změnu regionu provedete v nastavení Steamu (po změně je nutné Steam restartovat):
Steam>Nastavení>Stahování>Oblast stahování




Watchdog
Dark Souls samo o sobě nenabízí žádný způsob, jak zjistit, jak dobře jste připojeni. Od toho tu máme Watchdog. Jedná se o mod, který umí hned několik věcí:

Nodes
Jednou z nejužitečnějších věcí je schopnost zobrazit počet nodů. Jedná se v podstatě o vyjádření velikosti vašeho ip poolu, tedy toho, jak dobře jste připojeni. Můžete si tedy jednoduše zjistit, jestli máte dostatečné připojení a v případě že je něco špatně a hra se nepřipojuje restartovat. Toto vše hra totiž jinak neukazuje a nelze to zjistit. Počet nodů je vidět hned na začátku [20 nodes] a číslo může být od 0 (žádné připojení) do 20 (plné připojení). Když spustíte hru, bude počítadlo na nule a postupně by se číslo mělo zvyšovat

Anti-cheat/hack
Watchdog také umí zacyhtit některé formy cheatování a hackování (upravené statistiky, upravené předměty, nekonečné zdraví/stamina, upravený level, prokletí, zničení vybavení, covenant reset, nakažení parasity, zmrazení..). Nejen upozorní, ale umožní i dotyčného vykopnout z vaší hry. Bohužel ne permanentně a některé sofistikované hacky také nezachytí.

Namecrash bug
Některá jména způsobují pád hry, pokud se k vám připojí a watchdog tomuto problému dokáže zabránit.

Kde Watchdog sehnat a jak ho nainstalovat tu nebudu rozepisovat, můžete se podívat do mého návodu kde se věnuji nastavení Dark Souls:

Začínáme s Dark Souls - Nastavení
Obecné požadavky a Soul Level
Požadavky
Pokud se tedy chcete zůčastnit multiplayeru (ccop i pvp), je nutné dodržet tyto tři základní požadavky:

  • Máme alespoň nějaké nody (čím víc, tím lépe)
  • Jste v lidské formě (ne hollow) *
  • Jste v místě kde je možný multiplayer **

* Existují výjimky. pro některé formy multiplayeru je možné být i Hollow. Ale o tom níže.
** Některé oblasti jsou pro multiplayer zamčené. Undead Asylum, Firelink, často místa kde byli bossové atd

Soul level (sl)
To, s kým se budete moci spojit, je závislé jen na vašem Soul Levelu (dále jen sl.), tedy na levelu vaší postavy. Je jedno jestli jste v NG (nové hře) nebo v NG7+. Rozsah sl. ke kterému je možné se se liší podle způsobu, jakým se připojujete. Nejlepší je proto použít nějaký Range Calculator:

Coop
Coop (cooperative play)
Pod pojmem coop se myslí pomáhání si navzájem. Připojíte se do jiného světa jako přátelský fantom a pomáháte hostovi s průchodem nějaké části nebo (nejčastěji) s bossem.

Základy
Pokud chcete nabídnout svoji pomoc, potřebujete k tomu White soap stone. Tento item získáte poté, co si poprvé promluvíte s Solairem v Undead Burgu.
Pomocí tohoto kamene můžete na zem položit znamení, ketré se objeví v ostatních světech a pomocí něhož vás může kdokoli přivolat na pomoc. Běžné místo na položení znamení je před vchodem k bossovi.
Ve světě toho, jež vás povolal (dále budu značit jako host) se objevíte jako fantom (bílý nebo zlatý, o tom ještě níže). To přináší několik specifik. Hlavní je nemožnost používat Estus Flasky. Pokud si budete tedy chtít doplnit hp, musíte použít humanity, nebo divine blessing. Výhodou je, že pokud host použije estus flask, přidává tím hp nejen sobě ale i vám a tím pádem se o vás může starat.
Pokud pomáháte někde ve světě, jen s průchodem určitými místy, jste vždy omezeni jen na určitou oblast. V průchodu jinam vám brání fog gates. Pokud chcete vy nebo host ukončit coop, použije jedn z vás Black separation crystal, který pošle fantoma zpět. Pokud pomáháte s poražením bosse, jste poté posláni zpět automaticky.
Odměna za porařeného bosse se mírně liší podle covenantu, ve kterém jste, ale v zásadě dostanete souly. Pokud jste zabiti jako fantom, vracíte se do svého světa k poslednímu bonefiru. Nepřijdete o své duše ani humanity.

Důležité
Když položíte na zem znamení, trvá to nějakou chvíli, než se objeví v ostatních světech. Stejně tak když znamení mizí, chvíli to trvá. Není proto dobrý nápad spamovat znamení a pokládat ho několikrát za sebou, lepší je počkat. Pokud ho neustále rušíte a pokládáte je možné, že se v jiných světech objeví vaše "staré" znamení, pomocí kterého nejdete přivolat. Trpělivost je klíč.

SL range
Pro coop platí rozsah sl +-10levelů +-10%. Pokud jste tedy například na levelu 20, můžete být přivoláni levely 8 - 32. Vy můžete přivolávat levely 10 - 33 (20 +-10+-10% z 20). Nejjednodušší je použít výše zmíněné kalkulačky na výpočet rozsahu, když si nejste jistí.

Covenanty
Kooperaci si samozřejmě užijete i kdž nejste součástí nějakého covenantu. Některé z nich ale nabízejí různé bonuy, které coop usnadní nebo zvýší odměnu. Nebudu se podrobně rozepisovat o tom, jak se ke kterému covenantu připojit, to není předmětem tohoto návodu. Jen jejich efekty na multiplayer.

Way of White
Nejjednodušší covenant k připojení. Je dostupný hned ve Firelink Shrine, kdčlenství nabízí Petrus nebo později v Undead Parish s Rhea. Pokud jste v tomto covenantu, mají coop připojení prioritu a tak je snazší je získat a navíc se zmenšuje šance že vás někdo invaduje.

Warrior of Sunlight
Pokud jste v tomto covenantu, změní se barva vašeho znamení a fantoma na zlatou. K tomu získáte přístup k unikátním útočným zázrakům (attack miracles). Stejně jako u Way of White, i zde mají coop připojení prioritu před invazemi. Pokud je přítomný zlatý fantom, po porážce bosse dostanou navíc všichni připojení kromě soulů i Sunlight medal.Pokud splníte podmínky, můžete se připojit u Altar of sunlight.

Princess's guard
Tento covenant vám umožní přístup k podpůrným zázrakům (support miracles) a dostanete Ring of the Sun Princess (boost for miracles). Opět upřednostňuje coop připojení. Připojíte se u princezny Gwynevere.
Pvp
Pvp (player versus player)
Druhou částí multiplayeru v Dark Souls je pvp tedy "player versus player" (hráč proti hráči). Můžete se tedy jinému hráči nabourat do jeho hry a pokusit se ho porazit. Pvp je daleko rozsáhlejší než coop a existuje mnoho způsobů jak se zapojit.

Základy
Pokud to vezmu velmi obecně, existují dva způsoby, jak se zapojit do pvp. Buď přímo nabourat cizí svět, nebo se pokusit někoho nalákat do světa svého. Většinou je to poměrně dost svázáno s covenantem, ke kterému patříte. Na rozdíl od coop, který si užijete i bez covenantů, pvp je na nich dost postavené.

SL range
U každého způsobu pvp se sl range trochu liší, je tak asi nejlepší použít výše uvedený kalkulátor. U pvp se s tím ale nemusíte tolik zaobírat, protože většinou útočíte na náhodné lidi.

Bez Covenantu
Pokud se nechcete, nebo nemůžete k nějakému covenantu připojit, je pár způsobů jak si pvp užít.
Prvním z nich je použít "Cracked Red Eye Orb" který se dá najít jako loot. Pokud jste v lidské podobě (ne hollow) můžete pomocí něho někoho invadovat. Odměnou za poražení hosta je humanity. "Cracked Red Eye Orb" je po úspěšné invazi (pokud někoho invadujete, ne když ho porazíte) spotřebován, takže máte omezený počet použití.
Druhá možnost je použít Red Soapstone. Funguje podobně jako White Soapstone - na zemi zanechá znamení, které se ukáže ostatním lidem a ti si vás mohou přivolat. Jen je to znamení rudé a nepomáháte ale útočíte. Pokud vyhrajete, vrátíte se zpět s humanity navíc, pokud prohrajete, objevíte se u bonefiru. V lidské podobě ale humanity a souly budou ležet v bloodstain tam, odkud jste invadovali.
Třetí možnost je počkat až vás někdo invaduje. Stačí být v lidské podobě, v místě, kde máte živého bosse. Různá místa jsou různě frekventovaná, dost akce si užijete v Undead Burgu na nízkém levelu, v Oolacile Township na vysokém a v Darkroot forest na jakémkoli. Pokud navíc spácháte nějaký hřích, můžou vás invadovat Darkmoon Blades (více níže). Nejjistější je, když pokud zničíte iluzi Gwynevere a docílíte temného Anor Londa.
Pokaždé, když vás někdo invaduje a vy zemřete, nastaví se timer, který vám zajistí, že po určitou dobu nebude možné vás invadovat. Je to pojistka proti šikaně, abyste nebyli nonstop napadáni. Pokud ale chcete, aby vás někdo napadl, použijte Dried Fingers. Při použití timer vynulují a můžete být opět napadeni.





Důležité
Když položíte na zem znamení, trvá to nějakou chvíli, než se objeví v ostatních světech. Stejně tak když znamení mizí, chvíli to trvá. Není proto dobrý nápad spamovat znamení a pokládat ho několikrát za sebou, lepší je počkat. Pokud ho neustále rušíte a pokládáte je možné, že se v jiných světech objeví vaše "staré" znamení, pomocí kterého nejdete přivolat. Trpělivost je klíč.

Covenanty
Darkwraiths
Nejužívanější pvp covenant. Připojit se k němu není uplně jednoduché a musíte vědět jak na to. Najít Kaatheho je totiž trochu oříšek. Pokud se ale připojíte, dostanete neomezený přístup k Cracked red eye orb (Kaathe prodává jeden za 3000 soulů). Pokud postoupíte v covenantu na vyšší úroveň (dáte Kaathemu dostatek humanit) dostanete Red eye orb. Funguje stejně jako Cracked ale po použití se nespotřebuje - má neomezený počet použití. Odměnou za úspěšné invaze jako Darkwraith jsou humanity a souly.

Darkmoon Blade
Covenant zaměřený na honění hříšníků.Umožňuje dva způsoby invazí. První z nich je Blue Eye Orb, který funguje jako Red s jedním rozdílem. Neinvadujete libovolného hráče v lidské formě ale jen ty, kteří zhřešili. Druhá možnost je Darkmoon Blade ring. Pokud si ho nasadíte, můžete být povoláni abyste potrestali nějakého hráče, který je v Dark Anor Londu (zničil iluzi Gwynevere). Jelikož je hříšných hráčů méně, je trochu těžší najít někoho k invadování, než jako Darkwraith. Odměnou za úspěšné invaze jsou souly a Souvenir of Reprisal, který se pužívá k levelování covenant ranku. S vyššími ranky dostanete mocný zázrak (miracle) Darkmoon Blade.

Forest Hunters
Specifický covenant. Po připojení dostanete od Alviny prsten. Pokud ho máte nasazený, můžete být přivoláni k obraně lesa, nezávisle na tom, kde se zrovna nalézáte. Navíc můžete být pro invadování v hollow formě. Za úspěšné invaze dostáváte kromě soulů nějaký z náhodných předmětů (Titanite Shard, Large Titanite Shard, Green Titanite Shard, Titanite Chunk, Blue Titanite Chunk, White Titanite Chunk, Rubbish, Pendant). Jelikož je pvp tohoto covenantu soustředěné jen do jednoho místa, je zde velký provoz a snadno se zde lze do zápasů zapojit. To dělá z lesa ideální místo pro pvp, ať již v covenantu jste, či ne.

Path of the dragon
Příslušníci dračího cvenantu pokládají na zem znamení pomocí Dragon eye. Pokud se ho někdo dotkne, přivolá vás do svého světa na duel. Vítěz získá Dragon Scale. Ty se dají použít v levelování covenant ranku.


Gravelord Servants
Velmi specifický covenant. Pokud použijete Eye of Death, infikujete až tři cizí světy silnými Black phantomy. Přidáte tak někomu do jeho světa další nepřátele. Vypadají jako normální nepřátelé v onom místě ale jsou rudí, mají o hodně víc hp a dávají větší poškození. Soulů je z nich ale stejně jak z normálních nepřátel. Zároveň se jim ve světě objeví vaše znamení, pomocí kterého vás mohou invadovat a pokusit se zabít. Nakažení zmizí, teprve když Gravelord zemře, ať již rukou invadera nebo jinak. Vtip je v tom, že gravelord sign nezůstává na místě ale přesunuje se podle toho, jak se pohybuje Gravelord (vždy asi za 10s).
Omezuje se to ale až na hráče od NG+ výše. I hráčům v NG se může ukázat vzkaz, že byli nakaženi, znamení a phantomy ale neuvidí.

Battle of Stoicism
Poslední typ pvp. Jde o místo v DLC vytvořené speciálně pro duely (nebo i deathmatche více lidí). V pc verzi Dark Souls je ale tak málo užívané, že je v podstatě nefunkční. Nebudu se jím tedy zabývat.
TL;DR
Je mi jasné, že výše uvedený návod je dost obsáhlý, takže tady je stručný výtah. Chcete li si užít pvp nebo coop, přesvěčte se, že:

  • Máte nainstalovaný Pvp Watchdog
  • Jste v lidské formě
  • Máte dostatek nodů
2 Comments
morchaint snot  [author] 28 Nov, 2015 @ 9:30am 
Tak to jsem rád. Klidně si mne přidej nebo piš, musel jsem toho spoustu vynechat, aby to bylo poněkud stravitelný. Ale v multiplayeru jsem strávil tak 400 hodin a dost jsem strávil experimentováním a dost jsem toho načetl...
WassySK 28 Nov, 2015 @ 8:16am 
dik, pomohlo :)