Dota 2
Not enough ratings
9 év tinkerkedés tapasztalatai
By Boldog Boci and 1 collaborators
Útmutató egy gyakorlott és elismert tinkeres veterán, WinkieDuck tollából.

Kívántad már, hogy bárcsak ne lenne cooldown? Tinker ultija pontosan erre való: képességeit és a legtöbb tárgyat hamar újra használhatóvá teszi...

Teleportálj bárhova, ahol creepjeitek vannak!
Gyalázd meg az eltápolt végjátékosokat 1v1-ben szemrebbenés nélkül!
Tolj minden vonalat szimultán!
Légy a meccs minden fázisában ütőképes!

Ne feledd: a jó Tinker irigység tárgya.
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
Megjegyzések
Várható kiegészítések / javítások:
  • több kép a helyes pozicionálásról, talán néhány videó is;
  • néhány felvétel (replay) példa gyanánt, hogy végig lehessen kísérni a teljes játékmenetet folyamatában.

Ez utóbbival van egy apró bökkenő: a felvételek Steamen sajnos elévülnek, ezért felesleges meccsazonosítókat (match ID) megadnunk. Jelenleg a legcélszerűbb megoldás megkeresned WinkieDuckot a DotaBuffon, ahol csemegézhetsz a frissebb meccsei közül.

Ötleted vagy kérdésed van? Írj kommentet, és értékeld a cikket egy pozitív vagy egy negatív szavazattal! A kommenteket angolul továbbítom az eredeti szerzőnek, WinkieDucknak. Természetesen semmi sem akadályoz meg abban, hogy az eredeti cikket is megnézd, vagy akár közvetlenül ott kérdezz.

Az angol változat utolsó frissítése, ami alapján a fordítás készült: 2014.06.10.

Örülünk látogatásodnak, most pedig kalandra fel!
WinkieDuck (szerző)
Boldog Boci (fordító)
Rövid áttekintés (ha sietős)
Képességek:

A 7. szintre fejleszd maximumra a robotokat (march).
Emellé 1 pont a lézerre és 1 a rakétákra, vagy 2 a lézerre.
6. szinten ulti (rearm).
Ezután fejleszd maximumra a rakétákat.
A lézert csak eztán.
15. szint: stat.
16. szint: ulti.

2 pont lézer és 2 pont rakéta 4. szintre, ezután 7. szintig 3 pont march, majd a 8. szinten az ulti szintén jó megoldás. Ne felejts el duzzasztani (stacking)! Ez egy agresszívebb fejlődési irány, amivel előbb szerzheted meg az irányítást a vonalad felett, és később juthatsz jelentősebb összeghez a feldusszasztott creeptáborok learatásával. (Erről bővebben később.)

Tárgylista:

A kezdőpénzből bármilyen tárgyat vehetsz, ami segít megszerezni az irányítást a vonalad felett. Mielőbb vegyél egy palackot (bottle, 650 arany): a kezdőpénzt nem kell mind elköltened, és ennyivel is közelebb leszel ehhez.

  1. bottle (palack)
  2. boots of speed (sima cipő)
  3. boots of travel (teleport csizma)
  4. soul ring (managyűrű)
  5. blink dagger vagy force staff
  6. scythe of vyse (hex)
  7. manta style
  8. linken's sphere (a palack maradjon talonban)
  9. shiva's guard (a soul ringet add el)

Tárgy
Célidő
Boots of Travel (teleport csizma)
12:00
Blink Dagger / Force Staff
18:00
Scythe of Vyse (hex)
28:00
WinkieDuck tanácsai
Ha megvan a teleport csizma, kérj meg valakit, hogy vegye át tőled a középső vonalat, és kezdj ugrálni a térképen. Soha ne maradj tétlen a kútnál / vonalon / sétálgatva, miután megvetted ezt a kulcstárgyat. Igyekezz folyamatosan farmolni (mivel erdőzni is bárhol tudsz), zaklatni az ellenfeleket, vagy rajta ütni valakin. A zaklatáshoz (harass) portolj a vonalra, lődd el kétszer a rakétákat, menj haza manát tölteni. Ha a külső tornyok már ledőltek, kicsit szabadabban farmolhatsz, de ha kedvező alkalmat látsz, továbbra is törj borsot az ellenség orra alá (zaklatás / rajtaütés).

Vakok közt félszemű a király: vegyél observer (sárga) wardokat, ha más nem tenné. Egy pillantás a kistérképre elárulja, hogy hol érdemes farmolni vagy melyik hősökön lehet rajtaütni. Érdemes meggyőződni róla, hogy az ellenfelek többsége másfelé van, mint ahova portolsz. Védekező játékra kényszerítheted az ellenséget, ha ügyesen tolod a vonalakat. Tégy magadnak egy szívességet, és ne sajnáld a pénzt a wardokra!

Előbb lődd el a rakétákat, és csak aztán a lézert. A két varázslat így egyszerre éri el az ellenfelet, és annak kevesebb ideje lesz reagálni, hogy használja az ugrást (blink) vagy a láthatatlanságot (wind walk), hogy kitérjen a rakéták elől.

Vedd szemügyre a csapatodat! Mi az erősségetek, és mi a gyengétek? Ha nincsenek bénítók (disabler) köztetek, akkor a force staff vagy blink dagger után a scythe legyen a következő tárgyad. Viszont ügyelj rá, hogy a lehexelt hőst a csapatod le is arassa. Ha nyers erő (DPS, avagy „jobb-klikkes” hős) híján vagytok, akkor a scythe előtt jobb a dagon. Az már a te döntésed, hogy előbb a dagont fejleszted tovább, vagy ehelyett máris a scythe lesz a következő befektetésed.

A march átlapolva (többször elvarázsolva ugyanarra a területre) sokat tud sebezni: egy march ~400 élet. Szóval ha valaki belemerészkedik, hogy meggyepáljon, ne futni kezdj el, hanem mosolyogni. :)

Blink dagger / force staff: a gyűrű és a teleport csizma után ezek a legfontosabbak: segítenek rajtaütni és menekülni. A blink dagger ajánlott Nyx Assasin, Clinkz, Bounty Hunter, Night Stalker, Pudge és a többi meglepetés hős ellen, akik könnyen rajtad üthetnének. A logika emögött, hogy amikor a vonalon farmolsz, beblinkelhetsz egy egyébként megközelíthetetlen erdős részre vagy fel egy sziklára, így biztonságban leszel amíg elindítod a robotokat (march). A force staff rendszerint jobb választás, mert jobban lehet vele kombinálni.

A 7. szinten kimaxolt march jó fejlesztési irány Tinkernek, de eddigre fel kell duzzasztanod az erdei creeptáborokat (stacking), hogy a lehető legtöbb pénzhez juss ezzel a módszerrel. A 6. szinten a rearmot (újratöltés) válaszd.

A legnagyobb sebzést a robotokkal úgy érheted el, ha a célpontnak háttal és féloldalasan (45°) állsz be, amikor ezt a képességet használod. Ezt a szöget elérheted úgy is, hogy a hősöket / creepeket a megfelelő irányban csalod magad után, miután már elindítottad a robotokat. (Ha ez így még zavaros lenne, nézz meg néhány WinkieDuck-meccset.)

Mindig vegyél managyűrűt (soul ring) és palackot (bottle). Az újratöltés (rearm) a gyűrűre is hat. A kútnál folyamatosan használhatod a palackot, így sokkal kevesebb időt kell ott töltened a teljes gyógyuláshoz. A palack ezért a játék késői szakaszában is fontos: hagyd a talonban, hogy a kútnál ekkor is használhasd.

Gondolj a többiekre: arra a palack kútvízre nincs mindig szükséged, amikor farmolni, zaklatni vagy rajtaütni mész. Szólj a társaidnak, ha híján vannak az életnek / manának, és adj nekik inni. Azontúl, hogy mobil elsősegély csomagként is működhetsz, a megvásárolt tárgyakat is sokkal gyorsabban tudod a hősökhöz vinni, mint egy akármilyen csilli-villi szállító (courier).

Jegyezd meg varázslataid manaköltségét! Lézer: 170; rakéták: 180; robotok: 190. Tartsd észben, hogy a 4. szintű lézer és a rakéta együtt 350 manába kerül. Ha ezeket fejből tudod, gyorsabban hozhatsz jó döntéseket a csata hevében.

Fontos egybeesés, hogy 3 másodperc a teleportálás csizmával, 3 másodpercig tart a hex (scythe), és 3 másodperc a lézer vakító hatása is. Vagyis hex után azonnal teleportálva elmenekülhetsz azok elől, akik egyébként megszakíthatják a teleportálást (a fenntartott / channeling varázslatokat). A nyers erővel rád támadó hősöket lézerrel vakíthatod, majd hasonlóképp elportolhatsz.

Becsüld meg mikor érnek a creepek egy adott helyre, és indítsd el a robotokat még mielőtt látótávolságba érnek. Ezzel minimalizálod az időt, amíg észrevehet az ellenség, és felgyorsítod a farmolást is. Egy kis támpont:



A bázist / tornyokat egy-két idejekorán és jó helyen elindított robotrohammal és a manta illúzióiddal megvédheted: a belesétáló creephullám elolvad a robotok között. A hősök, ha maguk is belemennek, szintén sebződnek, és creepek nélkül vagy visszavonulnak, vagy várnak a következő hullámra. Vagy megpróbálják lerombolni a tornyokat creepek nélkül – ami az automatikus védelem (backdoor protection) miatt aligha fog sikerülni.

Fontos, hogy folyamatosan farmold a két szélső vonalat, ha biztonságos. A középső vonalat így szabadon hagyod társaidnak, az ellenfelet pedig több oldalról fogjátok szorongatni. Ezzel megnehezíted azt is, hogy rajtad üssenek pénzgyűjtés közben – neked mókás, nekik aligha. :)

Kerüld el azokat az összecsapásokat (team fight), ahol a csapatod rosszul állt fel, vagy ahol esélyét sem látod a győzelemnek. Ez borzalmas tanácsnak tűnhet, de Tinker sokkal hasznosabb, ha a creepekkel szorongatja a másik bázist, és így védekezésre kényszeríti az ellenfelet.

A lézert használd először, ha a célpontodnak linken's sphere van a tarsolyában. (A vakítás és a sebzés így ugyan nem érvényesül, de ezzel kikapcsoltad a védelmet.)

Ne feledd, hogy az újratöltés (rearm) alatt a shift lenyomásával már megadhatod a következő parancsot, mondjuk hogy hova szeretnél menni (és így azonnal el is indulsz, amint lehet). Hogy is kell ezt csinálni? Egyszerűen tartsd nyomva a shiftet és add meg a következő teendőt. Ennyi.
Tippek és trükkök rajtaütésekhez
Ha bekapcsolódsz egy csatába vagy rajta ütnél valakin, ne a hősöd legyen a képernyő közepén: legyen fókuszban a helyszín, ahol be akarsz avatkozni. Így kattinthatsz a kérdéses területen, elegendő időd lesz átlátni a helyzetet, átgondolni milyen pozíciót vegyél fel és milyen képességeket használj. Útközben tartsd a szemed a minitérképen a biztonság kedvéért.

~650-750 élet környékén egy lézer + rakéta kombó még nem fog végezni az ellenséggel. Javaslat: portolj a vonalra (lehetőleg észrevétlenül), lődd el a rakétákat és tölts újra (rearm). A pszichológia emögött, hogy egy rakétától nem szoktak megijedni és hazáig futni... – inkább maradnak az ~550 életükkel a vonalon. A rakéták és újratöltés után még kell, hogy maradjon manád egy lézer + rakéta kombóra: a teleport cipővel gyors vagy – egyszerűen sétálj oda és fejezd be, amit elkezdtél. Igaz, hogy két menetben végezted el a munkát, de az ellenfél fel sem fogta, hogy az első csapás után jön a többi.

Rajtaütés scythe segítségével: a hex, a teleport csizma és 3. szintű újratöltés együtt félelmetes fegyver Tinker kezében. A sorrend: port → hex → rakéták → lézer → managyűrű → palack → újratöltés (rearm) → hex → rakéták → lézer, és így tovább... Ezzel folyamatosan hexben lehet tartani az áldozatot. Ha ez mégsem sikerülne, inkább gyakorolj, mielőtt legközelebb éles játékban Tinkert hoznád.

Hex → lézer → rakéta Axe ellen (Dota 1) @ 0:35:


Hex → lézer → rakéta Spirit Breaker ellen (2000 hp):


Ugyanez scythe és manta esetén: port → hex → rakéták → lézer → manta → az illúziók ráirányítása az ellenfélre → Tinker kiválasztása → managyűrű → újratöltés → hex → rakéták → lézer, és így tovább. A további ciklusokból kimarad a manta. Mindez még a gyakorlott kezeknek is komplikált feladat, így mindenképpen megéri gyakorolni.

Ha ezek mellé még shiva is van a tarsolyban: port → hex → rakéták → lézer → manta → jég (shiva) → managyűrű → újratöltés, és így tovább, de a további ciklusokból kimarad a manta. A jég az utoljára használt képesség legyen, hogy a lassítással könnyebben beérd a menekülő hőst a következő hexhez.

Hex → manta → jég → lézer → rakéta Spirit Breaker ellen (2500 hp):

A hatékony tárgyhasználatról
Ha egy tárgyat nincs iit említve, akkor NE vedd meg! Ha már van gyakorlatod, akkor persze szabadon kísérletezhetsz.

Scythe of Vyse (hex / disznóbot / guinso):
  • A 16. szinten fejleszd maximumra az újratöltést (rearm). Ezzel folyamatosan átváltoztatva tarthatod az ellenséget, miközben más képességeket is használsz.

Aghanim's Scepter (agha / aga):
  • Ez egy kevésbé fontos tárgy, személy szerint én nem használom, és nincs is szükség sietni a megvételével. A hex mindenképpen fontosabb ennél. Esetleg ötödik vagy hatodik tárgyként szóba jöhet.

Ghost Scepter / Ethereal Blade (gs, illetve eb):
  • SpiritBreaker (sb): ezek segítségével menekülhetsz, ha nem sikerülne elérhetetlen helyre blinkelned, és Spirit megindulna rád. A charge és a nether strike viszont részben még így is átüt. (Ideális esetben sb nem lát, így nem is tud rád varázsolni, ezért fontos a blink.)
  • Naga Siren: ha Naga rád dobná a hálóját, ezekkel a tárgyakkal egyszerűen kisétálhatsz belőle.
  • Stealth Assassin: Riki felhőjében ugyan varázsolni nem lehet, de a tárgyak működnek. A meneküléshez használd a sceptert, aztán hex (ha van), újratöltés, ismét scepter, és azonnal portolj el.
  • A teleport csizma használható szellemalakban (scepter alatt), de a teleport tekercs (scroll) nem. Ez eltér a tárgyak leírásában megadottól, szóval játékhiba, amit előbb-utóbb kijavítanak. Használd ki, amíg lehet.
  • Az eb akkor is segít, ha nem látod az ellenfelet vagy az Black King Bar alatt harcol: nyomd el magadra!
  • A rakéták nem sebzik az ellenséget, ha az szellemalakban van; a lézer és a robotroham viszont igen.
  • Ha olyan Storm Spirit ellen vagy, aki orchidra hajt (ahogy általában), akkor a ghost scepter megnehezíti, hogy egymaga megöljön. Az electric vortex és a némítás (silence) után használd a ghostot, várd ki a silence végét, tölts újra, aztán megint ghost... és nem tud veled mit kezdeni. A teleport csizma, palack, managyűrű é a blink után vedd meg.

Dagon:
  • Speciális sorrend rajtaütésekhez: rakéták, dagon, lézer – ez kevesebb mint egy másodperc alatt megvan. A dagon hatótávolsága is nagy: tökéletes menekülő hősök levadászására.
  • Farmolásnál használd a lézert és a dagont, hogy legalább 2 creep mindenképpen meglegyen.
  • Célszámok: ha dagonra hajtasz, akkor az 1. szintű dagon ~18 perc, az 5. szintű úgy 26-30 perc alatt kell, hogy összejöjjön.

Black King Bar (bkb):
  • Bár nem tapasztalatból mondom, mert ezt a tárgyat sosem használom, de hasznos tud lenni. Ha megveszed, agresszívebb pozíciót is felvehetsz a csapatharcok (team fight) alatt. Személy szerint én mellőzöm, évek alatt megtanultam úgy játszani, hogy ne legyen rá szükségem.

Soul Ring (managyűrű):
  • Használhatod a kútnál mielőtt elportolsz: az így elveszett életerő a port ideje alatt visszagyógyul. (Tehát nem kell megvárnod, hogy normális módon töltődj fel manával.) A gyűrű hatása 10 másodpercig tart, tehát porttal együtt ennyi időd van, hogy az extra manát elhasználd, utána elveszik.

Manta Style (manta):
  • Használd megtévesztésre, amikor a bázisotok ostrom alatt van: küldj ki egy illúziót, és mozogj vele olyan élethűen, ahogy csak tudsz. Remélhetőleg néhányan beveszik, és elvesztegetnek rá pár értékes varázslatot, ami jól jött volna nekik később.
  • Hasonlóképp, amikor csata közben a három tinker közül egy illúzióval kezdesz el menekülni, általában üldözőre veszik a figurát támadóid. Az igazival eközben elfuthatsz és elportolhatsz. Kifejezetten mókás, amikor ez bejön – mondhatni briliáns.

    Íme egy példa arra, hogy a csalogatásra használt illúziók eldönthetnek egy játékot (elnézést a borzalmas narrációért, első próbálkozás volt):


  • Az illúziók, bár keveset sebeznek, szépen-lassan lebontanak bármilyen tornyot, elvégre azok nem gyógyulnak fel. Ez az elsődleges oka annak, hogy nálam a manta az ötödik tárgy a disznóbot (scythe) után. Tinker jelentősége a játék késői fázisában elhalványul a csapatharcokban; ellenben a manta rásegít ostromló (pusher) szerepére, és az épületekkel így hamarabb végezhet.
  • A manta használható a hátrányos varázslatok leszedésére, tehát mérgezés, a legtöbb lassítás, a fa (Treant Protector) ultija, Naga vagy Meepo hálója (net) stb. ellen is. Ha nem tudod biztosan, hogy a manta használna-e, egy próbát mindenesetre megér.
  • Bénítások (stun), storm bolt és Earthshaker vagy Tide ulti (ravage) kivédésére is alkalmas megfelelő időzítéssel.
  • Ne hagyd, hogy a manta illúzióid szabadon rohangáljanak, uszítsd rá őket egy kiválasztott ellenségre. Ha az illúziók kézi kiválasztására nem lenne időd – márpedig időből mindig kevés van – a Dota2 beállításai között találhatsz egy „idézettek auto-kiválasztása” (select all other units) opciót.
  • Felderítés illúziókkal: küldd őket a creepjeid elé vagy be az erdőbe, hogy meggyőződj róla, a terep nem rejt rád vadászó ellenséget.
  • Techies ellen: vegyél gemet. Az igazlátás (true sight) kiterjed a manta illúziókra is, így biztonságban elpusztíthatod az aknákat, vagy átsétálhatsz rajtuk, hogy ezzel aktiváld őket.

Blink Dagger (blink):
  • A shifttel beiktathatsz egy blinkelést a fák közé még teleportálás közben. Így anélkül érkezhetsz meg, hogy észrevettek volna (mivel a blink ilyenkor azonnali), és a szemek elől rejtve varázsolgathatsz.

Bottle (palack):
  • Az újratöltés (rearm) előtt használj palackot, mert a palackvíz 3 másodperc alatt hat, és az újratöltés egyébként is fenntartott (channeling) varázslat. Igyál a farmolás szüneteiben, amikor a következő adag creephez sétálsz. Igyál folyamatosan, amikor a kútnál állsz, hogy gyorsabban gyógyulj.
  • NE ADD EL A PALACKOD!!! Tartsd talonban, és a kútnál vedd fel, hogy gyorsabban gyógyulj.
  • Mielőtt elhagysz egy vonalat, használd társaidon a palackot, ha valamelyikük élet vagy mana híján lenne. (Mobil elsősegély csomag szerepkör.)

Force Staff (tolattyú):
  • Mielőtt újratöltenél (rearm), mindig told el magad arrafelé, amerre majd menni akarsz. Kis gyakorlással elsajátítható a rakéta → force staff → lézer kombó is; ilyenkor a lézer még a rakéták előtt célba ér. Tartsd észben, hogy bármelyik hősön – legyen az barát vagy ellenség – használhatod ezt a tárgyat, hogy kedvezőbb felállást hozz ki.
  • Ha a másik csapatban linkenes hősök vannak (jellemzően Morphling és Weaver rak ilyet), akkor külön ajánlott a force staff, mert egyszerűen feloldhatod vele a védelmüket. Használhatod erre persze a lézert is, de annak sokkal hosszabb a hatóideje az animáció miatt és közelebb is kell lenned hozzá, tehát azért nem olyan egyszerű ez. A force staff messze hasznosabb tud lenni a blinknél, és minden felállásnál jól használható.

Shiva's Guard (shiva / jeges):
  • Fenntartott (channeling) képességek – így teleportálás – közben is használhatod ezt, és a képesség nem fog megszakadni.
  • A jéggyűrűvel látni is lehet. Használd ezt, ha valaki az erdőben keresne menedéket előletek.
A hatékony farmolásról
Tárgyak szerint:
  • teleport csizma (boots of travel), palack (bottle), managyűrű (soul ring):
    odaportolás → robotroham (march) → managyűrű → újratöltés (rearm) → robotroham → lézer egy creepre (a biztos pénzért, ha lehetséges) → elportolás. Palackot használni közben szép-szép, de nem muszáj.

  • a fentiek + manta:
    odaportolás → robotroham → manta → managyűrű → újratöltés → robotroham → elportolás.

  • a fentiek + shiva:
    odaportolás → robotroham → manta → shiva → managyűrű → újratöltés → shiva → elportolás. Jegyezd meg, hogy másodjára nem volt robotroham.

Turbó-tolás (Virot2 nyomán):
Tégy mindent úgy, ahogy fentebb le van írva, de még mielőtt az ellenséges creephullám meghalna, szaladj előre a következőhöz. Így elvesztesz némi tapasztalatot, de gyorsítod az előrehaladást a vonalon, és percekre lebontva több aranyhoz jutsz.

További farmolási lehetőségek:
(Akkor próbálkozz ezeken a helyeken, ha túl veszélyes lenne vonalon farmolni, vagy azt szabadon akarod hagyni társaidnak. A képek kattintással nagyíthatóak.)

Dire nyugati oldal (a jobb felső creeptábornál a fák force staffal át vannak ütve):



Radiant creep háromszög (itt is használhatod a force staffot, hogy a jobb alsó tábornál átvágd az erdőt és a creepek neked kedvezőbb útvonalon jöjjenek):



Biztonságos hely a Dire ancient creepjeihez:



A robotroham használata ugyaninnen:

Haladóknak: a duzzasztásról (stacking)
Dota1-ben a duzzasztás (stacking) és a farmolás robotrohammal (march) nem volt lehetséges.

Duzzasztás Radiant Tinkerrel szóló középső vonalon:
  1. Minden alkalommal, amikor duzzasztani akarsz, a lehető leggyorsabban el kell takarítanod el az egészkor (1:00, 2:00, 3:00 stb.) induló creephullámokat. Circa 17 másodperc a creepek útja a barakkoktól a folyóig.
  2. Menj az ancient creeptáborhoz, várj, és az 53. másodpercben lőd meg valamelyik creepet egyszer, aztán fuss el felfelé vagy le. (Felfelé előnyösebb menned, mert így a minden páros perc elején keletkező rúnákért is versenyben maradsz.) Ha egy kicsit késnél, az 55. másodpercig még tudsz duzzasztani.
  3. Attól függően, hogy milyen creepek érkeznek, 4-6 teljes tábort tudsz egybezsúfolni. Fontos: nem kell minden percben megcsinálnod ezt, elég ha a 6-7. szintre 4 tábornyi creepet összegyűjtesz.

Duzzasztás Dire Tinkerrel szóló középső vonalon (a Dire vagy a Radiant oldalon is duzzaszthatsz):
  1. Radiant ancient creepek: lásd fent.
  2. Dire ancient creepek: a páros percekben érdemes foglalkozni ezzel, így egy kitérő alatt mehetsz a rúnáért és duzzaszthatsz is egyben – ehhez az 53. másodpercben kell lőnöd egyet, és a folyó / Roshan felé távoznod. Mivel igen nagy kitérőről beszélünk mindkét irányban, ezért csak minden második percben hagyd el a vonalad, különben rengeteg creep (pénz) megy veszendőbe.

A szegény-szegény creepecskék dicsőséges learatása:
  1. Ideális esetben a palack (bottle), a sima cipő (boots of speed) és a managyűrű (soul ring) 10 perc, a 7. szint pedig 11 perc alatt összejön. Ekkor, ha a robotrohamod (march) legalább 3. szintű, készen állsz a feladatra. Feltűnés nélkül közelítsd meg a creeptábort és csald bele az ancienteket a robotjaidba. Ehhez előbb varázsolj, majd lőj meg egy creepet és fuss el a robotok irányába. Amikor már elég messzire vagy: managyűrű, újratöltés (rearm), és kezd elölről. Kis tapasztalattal akár így is csinálhatod: robotroham, managyűrű, újratöltés, robotroham, aztán fuss el. Ugyan így pár ütést bekapsz, de mivel két rohamod is megindult, hamarabb fogsz végezni az aratással. Kevés élettel ne vágj neki ennek a kalandnak. A creepek aratásakor tisztes távolban jelen lehet egy baráti hős, aki így szerezhet némi tapasztalatot.

Ha aratnál a robotjaiddal (mert ezt fejlesztetted), de az ellenfél wardokkal blokkolja az ancient táborokat:
  1. duzzaszd fel a tőled délkeletre (jobbra lefelé) levő két tábort, ha Radiant vagy;
  2. duzzaszd fel az északra (feletted) levő nagyobb tábort, ha Dire vagy.

Ha mindent jól csinálsz, akkor 9-12 perc alatt meglesz a teleport csizma, a palack és a managyűrű. Nekem leghamarabb 8,5 perc alatt sikerült megvenni ezeket.
XY van ellenem – hogyan tovább?
Itt sorra veszünk néhány hőst, akikkel találkozhatsz, ha szóló középre mész:

Bloodseeker (bs):
  • Ez Tinker második legutálatosabb ellenfele. Ha pajzsot (stout shield) és fejszét (quelling blade) vesz, nagyon agresszívan kell lézerezned / rakétáznod, hogy kiszorítsd a vonalról. Még így is megvan rá minden esély, hogy egy utolsó ütéssel (last hit) visszanyeri életerejét, amit kínkeservvel levertél róla, ha túl nagy mozgásteret engedsz neki a creepek mellett. Használd ki a kezdetektől, hogy távolsági (ranged) hős vagy, és igyekezz bevinni egy-két lövést, valahányszor közelebb menne a creepekhez. Ideális esetben a 3. szintre teljesen föléje kerekedhetsz. Szükséged lesz életerőt adó tárgyakra – kezdésnek egy tangót és egy gyógyitalt (salve) javaslunk. Bár fejlesztheted a robotrohamot (march) is, és így több pénzt szerezhetsz, de ezzel gyakorlatilag hagyni fogod farmolni és valószínűleg a 6. szinten áldozatául esel.

Nyx Assassin (na / nerub / nerubian):
  • Ha Bloodseeker utálatos volt, akkor ez egyenesen gyűlöletes – a lehető legrosszabb ellenfél. Ellene mindenképpen a robotrohamot (march) fejleszd, és duzzaszd fel a közeli creeptáborokat, ahogy fentebb írtuk. Használd ki, hogy távolsági (ranged) hős vagy. Ha nyx elérte a 6. szintet, légy extra óvatos. Néhány meccs tapasztalata alapján azt mondhatom, hogy a gyógycsizma (tranquil boots) és a managyűrű párosítás, illetve a palack kihagyása megfelelő tárgyválasztás lehet ellene. Blink daggerre lesz szükséged force staff helyett.

Shadow Fiend (sf):
  • Ha jobban megnézed, Shadow egymagában elég gyengécske hős az első egy-két szinten. Nemcsak hogy keveset sebez, de kevés az élete és csak 400 a lövőtávolsága is (aminél a tied kicsivel nagyobb). A játék elején igyekezz a lehető legjobban blokkolni a creepeket, hogy az első hullám a te oldaladon találkozzon össze (és így te harcolhass felülről). A 3. szintre föléje kerekedhetsz; szintlépéskor részesítsd előnyben a lézert és a rakétákat. Az 1. szinten lőj bele, amennyit csak tudsz, plusz minden alkalommal lézerezd, amikor közelebb jönne utolsó ütésre (last hit). Ha ügyes vagy, könnyen kiszoríthatod a creepek közeléből. Vedd rá, hogy téged támadjon a creepek helyett (és ezt persze viszonozd). Lézer + rakéta kombóval első gyilok (first blood) is összejöhet ellene 3-4. szinten, vagy akár még korábban is, ha kicsit lassúcska játékossal van dolgod.

Invoker (invo):
  • Exort Invoker ellen járható út a lézer / rakéta fejlesztés, amivel domináns lehetsz a vonalon, talán még párszor el is sikerül csípned Invoker grabancát. Radiant oldalon talán érdemesebb a robotrohamot fejleszteni, és az ancient creepek táborát duzzasztani, majd learatni. Egy exort Invoker nem sokat tud tenni elenned, amikor az ancient táborral foglalkozol. A quas / wex Invoker annál veszélyesebb: ez esetben nem érdemes duzzasztani, mert egy tornádó / EMP / coldsnap kombó halálos lehet, amikor az ancientek mellett vagy. (Mondjuk az utóbbi időben ezt a hőst nemigen látni középen.)

Pudge:
  • Lézer és rakéta fejlesztés kell. Az első szinteken légy vele kemény. Lézer után mindig adj le rá még egy-két lövést. Ha a creepek közelébe merészkedne utolsó ütésekben reménykedve, ne kíméld, te magad hagyd rá a creepeket: ilyenkor sokkal jobban megéri Pudge zaklatása. Valahányszor utolsó ütésre adja a fejét, 3 lövést lazán rásózhatsz.

Queen of Pain (qop, qp):
  • Lézer és rakéta fejlesztés ajánlott, illetve közben valamikor egy szintet tegyél a robotrohamra (march) is, hogy érdemben tudj versenyezni a rúnákért. Amikor közel a rúnakeletkezés ideje, told meg a vonalat egy robotrohammal. A lézer előnyt élvez a rakétákkal szemben; a hetedik szinten a 4. szintű lézer, a 2. szintű rakéta és az 1. szintű robotroham általában ideális.

Storm Spirit (ss):
  • Lézer / rakéta fejlesztés, de ha Radiant oldalon vagy, a robotrohamot (march) is fejleszd. Ez utóbbi egy kicsit veszélyes, hiszen Storm a 6. szinten bejöhet melléd, és ha nem figyelsz, otthagyod a fogad. Viszont ha éppen a menetelő robotjaidba érkezik, valószínűleg belehal.

Puck:
  • A robotrohamot fejleszd; a 7. szintre 2 pont lézerre, 4 a robotokra és 1 az újratöltésre (rearm) megfelelő. Puck nem tudja a lézert hárítani (ellenben a rakétákkal), szóval pörköld csak vele a fenekét nyugodtan.

Night Stalker (ns):
  • Lézer / rakéta fejlesztés. Az elején zaklasd, amennyire csak bírod. Lásd a Pudge-nál leírtakat.
Érdemes meccsek / visszajátszások
Ezt a szekciót később frissítjük, amikor fix helyet találtunk a visszajátszásoknak – sajnos a Steamen elévülnek. Egyelőre keresd meg WinkieDuckot a DotaBuffon[dotabuff.com], a frissebb meccsek azonosítószámait ott megtalálod.
A szerző (WinkieDuck) bemutatkozása
A Dotával először 2005-ben találkoztam egy LAN-partin, ahova egy jóbarátom vitt el. Egy nap elég volt, hogy függővé váljak: másnap rohantam a Targetbe, hogy megvegyem magamnak a Warcraft 3 Battle Chestet, és azóta csak és kizárólag Dotát játszom.

Az első hősöm Furion (Nature's Prophet) volt, de nem szerepeltem vele valami fényesen. Azt hittem, hogy a sprout (erdőgyűrű) védelemre való, és rendre belezártam a csapattársaim, ha úgy éreztem bajban voltak – gyakorlatilag pálcát törve ezzel felettük.

Más hősökkel is próbálkoztam, amíg egyszer el nem látogattam a dota-allstars.com-ra (ami még a PlayDota[www.playdota.com] előtt volt a játék hivatalos honlapja), hogy elolvassak egy-két útmutatót. Miután belekukkantottam Virot2 egyik Tinkerrel lehozott meccsébe, és elolvastam a hőshöz írt útmutatóját, máris egyértelmű volt, ki lesz a kedvencem innentől. Ez a hős mint a lehetőségek végtelen tárháza tündökölt lelki szemeim előtt.

Virot2 útmutatóját megtalálhatod itt.[trinigamers.com]

A nyugati parti (US West) Battle.Net szerveren játszottam 3 évig -APEM PRO meccseket, majd áttértem a Garena (GGC) kliensre – itt már nem EM meccsek voltak. (Az -em kapcsoló könnyített / gyorsított meccset jelentett.) Itt játszottam 2007 és 2011 között, és itt lettem félt nevű tinkeres.

WinkieDuck eredetileg a kedvenc háziállatom, pontosabban kacsám neve. :)

A Dota2-t 2011 telén kezdtem el, amikor kaptam egy bétakulcsot a PlayDota moderátoraitól, jutalomként egy magasra értékelt útmutató[www.playdota.com] után (200 000 megtekintés, 9-es átlag).

Megtalálhatsz ezeken a helyeken:
Amikor tinkerkedek, valahogy így festhet a többi játékos:
Eredeti változat / Original Work
http://steamproxy.net/sharedfiles/filedetails/?id=133336226
A fordítás WinkieDuck engedélyével készült.

Translation kindly authorized by WinkieDuck.