3
Products
reviewed
0
Products
in account

Recent reviews by Emil Sawicki

Showing 1-3 of 3 entries
No one has rated this review as helpful yet
305.1 hrs on record (63.0 hrs at review time)
Early Access Review
Build living, yet idyllic Slavic settlement in wonderful, realistic world constantly changing with year's seasons. Keep animals, harvest crops, craft vodka and clothes, plant trees and take care not to end up without resources.
Beautiful graphics makes you want to live there.
Posted 25 March. Last edited 25 March.
Was this review helpful? Yes No Funny Award
No one has rated this review as helpful yet
2.0 hrs on record
Early Access Review
Wow! Truly impressive yet very simple game. Very nice graphics and cool music makes an irresistible experience. I love it at first sight.
I think buildings should gain more points so maps could be played longer, especially on the early levels. Please, add river as obstacles and bridges enabling further terrains.
It's really entertaining both for newbies and those, who master the citybuilders.
Posted 28 June, 2022.
Was this review helpful? Yes No Funny Award
93 people found this review helpful
1 person found this review funny
4
2
3
5
1,807.0 hrs on record (135.1 hrs at review time)
Early Access Review
Workers & Resources: Soviet Republic - symulator republiki radzieckiej i utopijnego komunizmu
Nareszcie jest citybuilder w naszym klimacie, z naszą architekturą i motoryzacją z czasów PRL. Choć współczesność pokazała nam inne samochody i domy to nie brak u nas reliktów minionej epoki a wiele osób z łezką wspomina tamte czasy. Nie brakuje też symulatorów miast osadzonych we współczesnych realiach, z pięknymi wieżowcami i barwną otoczką. A gdyby wspomnieć dawną szarzyznę i mozoł?
Początki
Workers & Resources: Soviet Republic umożliwia tworzenie świata od podstaw - gracz dostaje pustą mapę z realistycznym krajobrazem i kilkoma wioskami oraz miasteczkami, trochę pieniędzy na początek i mapą surowców do wydobycia spod ziemi. Tworzy wszystko po kolei, np. kamieniołom dostarcza głazów, które są kruszone na użyteczny żwir w następnym zakładzie i tak dostarczany jest surowiec dla betoniarni oraz wytwórni asfaltu. Te z kolei są niezbędne budownictwu.
Potrzeby obywateli
Najważniejsze są żywność i rozrywka, jak kino, bar czy boisko do piłki nożnej. Ludzie nie pójdą do pracy, jeśli nie będą mogli zostawić swoich dzieci w przedszkolu a sami nie będą mieli choć podstawowego wykształcenia. Jeśli pasażer czekający na przystanku nie wsiądzie w ciągu maksymalnie godziny do tramwaju bądź autobusu to pójdzie do domu. Gdy fabryka lub budowa będzie zbyt oddalona od miejsca zamieszkania to także zrezygnuje z dojazdu. Szpital potrzebuje lekarzy a fabryka samochodów - inżynierów. Tych dostarcza politechnika i, w mniejszym stopniu, przybywają oni zza granicy do nowych mieszkań tuż po ich oddaniu do użytku. Ludzie starzeją się i z czasem kończą karierę zawodową więc bez szkolnictwa wyższego wkrótce zabraknie wykwalifikowanej siły roboczej.
Budownictwo
W innych grach tego typu brakowało mi stawiania budynków etapami: zwożę materiały budowlane, dostarczam koparki i dźwigi oraz robotników a jeśli system działa sprawnie to budowa idzie płynnie. To nie jest łatwe bo przestoje zdarzają się z wielu różnych powodów: gdzieś indziej droga jest w przebudowie i sprzęt nie może wyjechać z bazy, huta dostaje mniej węgla i nie może dostarczyć stali na zbrojenie albo elektrownia została przeciążona nadmiernym eksportem prądu i wstrzymano dostawy energii do betoniarni.
Rozwój
Inne łańcuchy produkcyjne opierają się na podstawowych surowcach, jak drewno, ropa, węgiel itd. Bardziej zaawansowane materiały trzeba na początku gry kupować, zanim rozwinie się własną ich produkcję. Budownictwo potrzebuje cementu a fabryka samochodów zużywa części mechaniczne i elektroniczne. Pieniądze szybko się kończą więc trzeba zdążyć z rozwojem przemysłu i sprawnym dowozem ludzi do pracy. Gracz musi wciąż decydować o budowaniu za pieniądze, które jest szybkie lub stawianiu fabryk i bloków przy użyciu własnych materiałów i maszyn, co jest relatywnie tanie.
Energetyka
Niemal każdy obiekt potrzebuje prądu do działania więc oprócz podłączenia go do elektrowni poprzez linie niskiego i wysokiego napięcia należy obserwować woltomierze i watomierze elektrowni, rozdzielni i transformatorów. Jeśli te zostaną przeciążone to nastąpi blackout. Zakłady przestaną produkować a tramwaje wozić pracowników. Nawet autobusy nie będą mogły zatankować paliwa. Dosłowie całe miasto stanie. Trzeba będzie zmniejszyć nieco moc na linii prowadzącej za granicę albo postawić dodatkową elektrownię.
Transport
Obywatele pracują na trzy zmiany więc autobusy, tramwaje i pociągi powinny kursować często po przemyślanych trasach bo nikomu nie chce się chodzić dalej, niż kilkaset metrów a prywatne samochody są luksusem dla nielicznych. Towary trzeba dowozić z fabryki do magazynu, następnej fabryki w łańcuchu lub sprzedawać w składzie celnym. Do dyspozycji są ciężarówki z cysternami, platformami na samochody i stal, lokomotywy spalinowe i elektryczne oraz wagony na wszelkie dobra. Wszystkie pojazdy, od ciężkiego spychacza z placu budowy przez karetkę pogotowia ratunkowego do lokomotywy potrzebują paliwa i zawrócą z zaplanowanej trasy, jeśli zostanie im go niewiele w baku. Warto budować stacje benzynowe w pobliżu węzłów transportu, jak dworce autobusowe, bazy budowlane, szpitale i remizy strażackie. Lokomotywy mają odpowiednie stacje, do których można podłączyć rurociąg z paliwem wprost z rafinerii lub dowozić diesla Kamazami.
Sukces
Gdy uda się osiągnąć dodatni bilans funduszy gracz może odetchnąć z ulgą... i nie zapomnieć o tym, że praca każdego zakładu zależy od kilku czynników więc ciągle coś trzeba poprawiać. A jest jeszcze tyle do zrobienia, żeby montować samochody lepsze, niż Fiat 126p czy zapewnić obywatelom nienaganny dostęp do edukacji, bez której nie mogą podjąć pracy. Daje to sporą satysfakcję i w nagrodę dokłada kolejną trudność do przezwyciężenia. Oko cieszą ładnie wykonane budowle oplecione liniami energetycznymi, ropociągami i taśmociągami z węglem (wszak tamte czasy słyną z silnego uprzemysłowienia), pojazdy znane z polskich dróg (Jelcze, Ikarusy, Fiaty) i torów (tramwaj 102Na budowany w Chorzowie czy lokomotywa ET22 rodem z Wrocławia), ludzie zmierzający z przystanku do fabryki oraz ukryte wśród drzewek symbole tamtej władzy.
Polityka
Nie można zaprzeczyć, że wykorzystany w grze model gospodarki planowej został skopiowany z poprzedniego ustroju panującego w Czechosłowacji (stamtąd pochodzi twórca gry). Gra nie służy temu aby go chwalić lecz raczej rozprawić się z nim, poznać jego problemy i poczuć samemu, jak to było. Obywatele świata gry nie muszą chodzić do kościoła (choć chcieliby) - można im to wynagrodzić dostarczając rozrywki (radio, telewizja, kino, sport). Będą szczęśliwi i lojalni władzy. Twórcy gry zapowiadają wprowadzenie protestów ludności i milicji dla zwiększenia realizmu - przemysł stanie gdy propaganda będzie lepsza niż dostęp do edukacji i żywności. Skąd my to znamy... Oprócz tego w grze można budować pomniki Lenina albo postawić symbol młota i sierpa. Jest to jak najbardziej realistyczne i historyczne więc stanowi zgrabne dopełnienie gry. Mimo ograniczonego do niezbędnego minimum aspektu politycznego jest to gra, której stworzenia nie podjęło się do tej pory żadne inne studio. Autor gry podkreśla, że jest pionierem i nie boi się rozliczyć z trudną historią.
Dla kogo ta gra?
Ogółem: gra warta polecenia osobom zaprawionym w grach ekonomicznych ze względu na konieczność ręcznej regulacji bardzo wielu aspektów złożonej gospodarki. Efekty wprowadzanych zmian są widoczne natychmiast a ceny i ilości przesyłanych surowców i prądu są jasno opisane co daje poczucie kontroli i pozwala łatwo zrozumieć zasady. System wytyczania dróg i placów budowy jest jeszcze nieco niedopracowany choć po kilku dniach gry przestaje denerwować i jest logiczny. Grywalność świetna dzięki bogatemu w zdarzenia (pożary, blackout, brak materiałów oraz rąk do pracy) i obiekty światowi gry. Rozgrywka nie jest łatwa, nie ma określonego celu więc trzeba go samemu wymyślić i osiągnąć dla własnej satysfakcji przezwyciężając trudności gospodarki centralnie sterowanej. Ja chcę uniezależnić się od importu, stawiać wszystkie budowle szybko acz własnym sumptem oraz budować starannie zaprojektowane miasta bogate we wszelkie potrzebne do życia dobra.
Przyszłość gry
Program stale się rozwija i jak na wczesny dostęp oferuje sporo. Aktualizacje wersji beta za każdym razem wnoszą istotne usprawnienia a rozgrywka już teraz jest ciekawa. Również twórcy dodatków zaskakują kreatywnością a na tak wczesnym etapie rozwoju programu można znacznie ubogacić świat gry. Ilość dodatków we warsztacie jest ogromna a będzie więcej! Dostępne są różnorodne fikcyjne oraz realistyczne mapy, budynki wzorowane na prawdziwych i pojazdy znane z wielu krajów w różnych malowaniach. Niebawem, oprócz pojazdów lądowych będzie można puścić w ruch statki i koleje linowe. Pojawią się nowe łańcuchy produkcyjne, m. in. wyczekiwana energetyka jądrowa. Będzie się działo!
Posted 30 July, 2019. Last edited 28 November, 2019.
Was this review helpful? Yes No Funny Award
Showing 1-3 of 3 entries